Twoja wersja przeglądarki nie jest oficjalnie obsługiwana i może wystąpić pogorszenie jakości usług. Należy zaktualizować przeglądarkę.

Jak wyrównać posadzkę betonową?

 

Nierówna i uszkodzona posadzka betonowa, szczególnie w miejscu pracy, może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa. Właśnie dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, jak wyrównać podłogę betonową.

W tym artykule dowiesz się:

  • Jak przygotować powierzchnię do naprawy?
  • Jakie produkty wybrać w zależności od uszkodzenia powierzchi?
  • Jak zastosować wylewkę betonową Watco Flowtop - półpłynna?

Analiza powierzchni

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań, warto przeanalizować, jakie jest uszkodzenie podłoża i jaka naprawa jest potrzebna. Jeżeli powierzchnia jest równa, a do załatania mamy jedynie dziurę lub szczelinę, która powstała na przykład wskutek uszkodzeń mechanicznych, nie ma potrzeby sięgać po wylewkę betonową.

Natomiast, jeśli powierzchnia jest nierówna, choćby przez długotrwałą eksploatację lub jest to wada obecna już od pierwszego wylania posadzki, warto rozważyć wylewkę betonową. Może ona być też przydatna, jeśli dziury lub ubytki mają dużą powierzchnię.  

Przygotowanie powierzchni

W przypadku każdej naprawy, prawidłowe przygotowanie posadzki betonowej jest kluczowe, żeby zastosowany produkt dobrze się przyjął i miał swoje pełne właściwości i wytrzymałość. Przede wszystkim należy pozbyć się wszelkich luźnych elementów. Można to zrobić na przykład wykruszając luźne fragmenty w uszkodzonych miejscach młotkiem i zamiatając podłogę za pomocą sztywnej szczotki. Warto pozbyć się uciążliwych plam smaru i oleju z betonu za pomocą środka czyszczącego Watco Concroff, który skutecznie usuwa uporczywe zanieczyszczenia.

Niektóre produkty wymagają także usunięcia resztek farb i zadbania o to, żeby podłoże nie było wilgotne. Większość produktów Watco, w tym na przykład Watco Flowtop - półpłynna nie będzie tego jednak wymagać. Zawsze należy zapoznać się z dokładną instrukcją dołączoną do używanego produktu, żeby upewnić się, jakie są optymalne warunki stosowania.

Łatanie dziur i szczelin

Do wyrównywania posadzki betonowej w której znajdują się niewielkie dziury i szczeliny znakomicie spiszą się produkty takie, jak Watco Concrex Carbon Fibre lub Watco Flowpatch. Artykuł na ten temat znajdziecie tutaj .

Wylewka betonowa

Najlepszym produktem do wyrównywania posadzki betonowej lub jej naprawy na większej powierzchni jest Watco Flowtop - półpłynna. To samopoziomujaca wylewka do betonu, która tworzy gładką i niepylącą powierzchnię. Posiada wytrzymałość umożliwiającą ruch wózków widłowych, już przy warstwie grubości 3 mm. Jest też szybkoschnąca i łatwa w aplikacji.

Jak wyrównać posadzkę za pomocą Watco Flowtop?

Wystarczy kilka kroków, by posadzka była jak nowa.

Gruntowanie

Jeśli podłoże jest już przygotowane fizycznie, możemy przystąpić do gruntowania. W zestawie produktu są dwa podkłady. Po zwilżeniu odsłoniętego betonu zimną wodą i pozostawieniu na 20-30 minut, należy nałożyć pierwszy z dwóch dołączonych do zestawu podkładów. Najlepiej zrobić to za pomocą pędzla lub miękkiej szczotki, a następnie odczekać co najmniej 15–20 minut, aż wsiąknie w beton. Jeśli czas na to pozwala, można pozostawić go do wyschnięcia na noc.

Podkład 2 można nakładać, zarówno gdy Podkład 1 jest jeszcze lepki lub po jego całkowitym wyschnięciu. Podkłady należy rozkładać równomiernie, tak, aby uzyskać cienką, w miarę równą warstwę. W przypadku użycia zbyt dużej ilości Podkładu 2 istnieje ryzyko, że przedostanie się przez mokry Flowtop na powierzchnię i tam zaschnie. Choć wyschnięty podkład będzie się ścierać w miarę użytkowania podłogi, może to prowadzić do problemów, jeśli Flowtop ma być pomalowany.

Mieszanie

Zalecamy użycie całego opakowania proszku i żywicy na raz. Dużą butelkę z żywicą należy opróżnić do wiadra i stopniowo dodawać proszki rozprowadzając je równomiernie poprzez stałe, dokładne mieszanie. Po wsypaniu całości produktów, należy kontynuować mieszanie przez około 3–5 minut, aż do uzyskania jednolitego koloru i kremowej konsystencji. Ze względu na szybki czas schnięcia, produkt powinno się wykorzystać bezzwłocznie.

Aplikacja

Wymieszane składniki powinno się wylać na mokry podkład i za pomocą prostokątnej kielni rozprowadzić po powierzchni betonu na wybraną grubość. Dla wygody warto użyć cienkiej listwy do sprawdzania głębokości i krawędzi, ale trzeba pamiętać, żeby ją później usunąć.

Natychmiast po nałożeniu farby należy użyć wałka z kolcami, aby poprawić wygląd wykończenia i uwolnić ewentualne uwięzione powietrze. Powinno się to odbyć w pierwszych 20-30 minutach od wylania Watco Flowtop, w zależności od temperatury, żeby na powierzchni nie pozostały ślady po kolcach.

Wyrównanie posadzki betonowej z odpowiednimi produktami wcale nie musi być trudne. Mamy nadzieję, że poradnik okaże się pomocny, a w razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu z naszym działem obsługi klienta.

Nasze produkty

Watco Flowtop - Półpłynna

Watco Flowtop - Półpłynna

Samopoziomująca wylewka do odnawiania uszkodzonych lub nierównych powierzchni betonowych

Od 690,03 zł (W tym VAT)

Watco Concroff

Watco Concroff

Środek do czyszczenia, który „wyciąga” smary i olej z surowego betonu oraz innych materiałów, a także maszyn.

363,22 zł (W tym VAT)

Watco Concrex Carbon Fibre

Watco Concrex Carbon Fibre

Solidna naprawa betonowych posadzek, pochylni i stopni

Od 658,42 zł (W tym VAT)

Watco Flowpatch

Watco Flowpatch

Wypełniacz do betonu w płynie

Od 368,51 zł (W tym VAT)

Zapisz się