Twoja wersja przeglądarki nie jest oficjalnie obsługiwana i może wystąpić pogorszenie jakości usług. Należy zaktualizować przeglądarkę.

 

Jeszcze nie jest za późno, aby przygotować obiekt na zimę. Sprawdź, jak to zrobić!

 

Prawie jedna trzecia specjalistów ds. zarządzania obiektami zgadza się, że brak konserwacji i napraw często stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa - wynika z badań Watco. Ponad jedna czwarta z nich miała ostatnio do czynienia z potknięciami lub nawet upadkami pracowników spowodowanymi uszkodzeniami powierzchni. Zima i mroźna aura tylko zwiększają ryzyko wystąpienia takich zdarzeń. Jak zatem przygotować obiekt, aby był bezpieczny? Przeczytaj nasz przewodnik! 

Przeprowadź szczegółową inspekcję na zewnątrz i wewnątrz

Pomoże to określić potencjalne zagrożenia. Ich sprawne usunięcie obniży prawdopodobieństwo niepożądanych wypadków. Korzystanie z prostych narzędzi, takich jak lista kontrolna konserwacji, pomoże upewnić się, że inspekcje są dokładne. 

Tworząc taki spis można położyć np. większy nacisk na te elementy, które są bardziej podatne na uszkodzenia w warunkach zimowych. Po zidentyfikowaniu wszelkich uszkodzeń powierzchni, kluczowe jest szybkie działanie. Dokonując napraw, zanim przerodzą się one w poważne problemy, zaoszczędzisz pieniądze, czas i wyeliminujesz potencjalne przestoje. 

Przeznacz czas na naprawy podłóg

Najbardziej podatne na uszkodzenia są zazwyczaj podłogi. Duży ruch pieszych czy ciężkie maszyny wpływają na ich zużywanie się. Dlatego też często zajmują pierwsze miejsce na liście sezonowych napraw.  

W miesiącach zimowych, opady i niższe temperatury sprawiają, że problem ten staje się jeszcze ważniejszy. Po deszczu pęknięcia w podłodze mogą wypełnić się wodą, a jeśli temperatura spadnie nocą poniżej zera stopni Celsjusza, woda może zamarznąć.  Osłabia to powierzchnię i wpływa na jej większą podatność na uszkodzenia. Zwiększa to ryzyko potknięć i upadków pracowników oraz może prowadzić do kosztownych uszkodzeń pojazdów.  

Zidentyfikowanie i naprawa małych pęknięć za pomocą wypełniacza pomaga zażegnać przyszłe zagrożenia. Jest to szybsze i bardziej przyjazne dla budżetu, niż koszt wylania nowej nawierzchni. Skraca też czas, kiedy podłoga jest niedostępna. 

Zapobieganie ryzyku poślizgnięć, potknięć i upadków

Przygotowując się do chłodnych miesięcy, zarządcy obiektów powinni zwrócić szczególną uwagę na obszary o podwyższonym ryzyku: podłoża przy drzwiach, rampy załadunkowe, zamoczone podłogi lub zewnętrzne zbocza i schody, które z łatwością mogą stać się mokre i oblodzone.  

Wewnątrz obiektu można zastosować produkty antypoślizgowe, takie jak powłoki i maty, aby zwiększyć przyczepność i zmniejszyć ryzyko poślizgnięć i upadków. Natomiast w przypadku powierzchni zewnętrznych, można zdecydować się kraty GR. Przydatne może być też dodatkowe oświetlenie nawierzchni, zmniejszające ryzyko potknięć w ciemne zimowe poranki i wieczory. 

Wilgoć i przenikanie wody

Wilgoć, przecieki, nadmiar wilgoci w podłogach i ścianach to powszechne zjawiska. Mogą powodować poważne problemy, jeśli nie zostaną odpowiednio rozwiązane, gdy nadejdzie trudniejsza, bardziej mokra pogoda.  

Beton jest z natury porowaty, co oznacza, że wchłania i zatrzymuje wodę. Pod podłogami betonowymi powinna pojawić się membrana przeciwwilgociowa (DPM), aby zapobiec przedostawaniu się wody i penetracji podłogi. Jeśli jednak membrana DPM zawiedzie lub nie jest obecna, może dojść do podciągania wilgoci, która uszkadza powierzchnię podłogi, ale także tworzy nieprzyjemne środowisko dla pracowników i gości.  

Przenikanie wody często ujawnia się również zimą. Może to być spowodowane m.in. zniszczeniem zaprawy, uszkodzeniem muru, pękniętymi dachówkami, zablokowanymi rurami spustowymi lub nieszczelnymi rynnami. Warto poświęcić temu czas, zanim powierzchnie zostaną uszkodzone. 

Aby w pełni chronić swój obiekt, należy również zabezpieczyć ściany przed wilgocią - zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Przeciwdziała to wnikaniu wody i rozwojowi pleśni. 

Skrupulatna ocena stanu obiektu i przeprowadzenie napraw przed nadejściem surowej zimy może uchronić Cię przed późniejszymi problemami. Proaktywne podejście do napraw i konserwacji prowadzi do poprawy wydajności, zmniejsza koszty, a co najważniejsze, zapewnia bezpieczeństwo osobom korzystającym zimą z danej przestrzeni. 

Zapisz się