Twoja wersja przeglądarki nie jest oficjalnie obsługiwana i może wystąpić pogorszenie jakości usług. Należy zaktualizować przeglądarkę.

Czym uzupełnić ubytki w betonie na zewnątrz?

Beton kojarzy się z czymś twardym, trwałym i solidnym. Nie jest jednak niezniszczalny i może ulec zniszczeniom mechanicznym. Sposobów na naprawę posadzki betonowej jest wiele - nadlewanie betonem, specjalne masy do uzupełnienia lub ponowna budowa konstrukcji. Jaki sposób wybrać i czym uzupełnić ubytki w betonie na zewnątrz?

Wokół domu, w piwnicy czy garażu mamy betonowe elementy: schody, płyty chodnikowe, podmurówki, fundamenty i oczywiście posadzki. Podobnie w magazynach, warsztatach czy halach produkcyjnych, gdzie dodatkowo mogą występować rampy. Wykonane nawet z największą dbałością są narażone na czynniki atmosferyczne, obciążenia oraz uszkodzenia mechaniczne. Często są to miejsca, gdzie dodatkowo należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo pracy. 

Czym uzupełnić ubytki w betonie na zewnątrz?

Rodzaje uszkodzeń betonu

Możemy wyróżnić kilka rodzajów uszkodzeń. Ich określenie ułatwi czym i w jaki sposób powinna przebiegać naprawa betonu.

 • Raki w betonie są jednym z najczęściej pojawiających się uszkodzeń powstających podczas wylewania lub formowania betonu. Pojawiają się one zazwyczaj z powodu niedostatecznego zagęszczenia używanej mieszanki.
 • Pęknięcia - nie zawsze jest oznaką problemu strukturalnego, jednak może się ono poszerzyć i przekształcić w dziurę lub jego krawędzie mogą zacząć odpryskiwać, co skutkuje uszkodzeniem przejeżdżających po nim pojazdów.
 • Spoiny - są częścią struktury posadzek betonowych. Mogą to być szczeliny, które powstają, gdy beton jest wylewany przez kilka dni, lub szczeliny dylatacyjne, które pozwalają na rozszerzanie się i kurczenie betonu bez pęknięć. Jednak jeśli krawędzie szczelin zostaną odsłonięte, mogą zacząć się odrywać i ostatecznie utworzyć dziurę.
 • Dziury - w miejscach o dużym natężeniu ruchu odsłonięte kruszywo może odrywać się od powierzchni, powodując powstawanie głębszych dziur, które szybko mogą stać się niebezpieczne.
 • Odsłonięte krawędzie łączeń mogą zacząć się rozpadać pod wpływem ruchu i w końcu stworzyć dziurę.

Poważne, rozległe pęknięcia mogą znacznie obniżyć właściwości betonu. Należy przeprowadzić wnikliwą analizę problemu. Nawet w przypadku drobniejszych pęknięć i rozłamów, powierzchnia wymaga naprawy. To konieczne by zatrzymać pogarszającą się sytuację, która może stać się zagrożeniem dla bezpieczeństwa lub kosztowną naprawą.

Jak przygotować się do napraw betonu

By naprawić ubytki i wypełnić dziury w betonie należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. By zdecydować czym uzupełnić ubytki w posadzce betonowej, konieczne jest by dokładnie określić parametry uszkodzenia:

 • głębokość,
 • wielkość,
 • kąt nachylenia,
 • rodzaj powierzchni.

Dodatkowo, jeżeli powierzchnia ma zostać zabezpieczona środkiem antypoślizgowym, przydatne będą odpowiedzi na pytania:

 • jaki jest rodzaj powierzchni, która ma być pomalowana?
 • charakterystyka betonu - ile ma lat? czy jest porowaty i szorstki, gładki?
 • jak dokładnie wyglądają uszkodzenia?
 • czy są specjalne wymogi np. związane z systemem produkcji?

Antypoślizgowa powłoka epoksydowa, taka jak Watco Epoxygrip idealnie nadaje się do schodów, ramp i posadzek. Posiada gruboziarnistą strukturę, która została zaprojektowana by zapewnić bezpieczeństwo zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Zastosowanie już jednej powłoki Epoxygrip minimalizuje ryzyko wypadków w miejscu pracy, szczególnie w miejscach mokrych lub zaolejonych. 

Czym naprawić beton?

Czym uzupełnić ubytki w betonie na zewnątrz budynków? W naszej ofercie posiadamy dwa niezawodne produkty Watco Concrex Carbon Fibre oraz Watco Flowpatch.  

Watco Concrex Carbon Fibre to bardzo trwała i solidna zaprawa do naprawy betonu. Idealna do skomplikowanych napraw, pochylni, ukruszonych stopni, montażu szyn, wykruszonych szczelin dylatacyjnych, dziur oraz do wyrównywania posadzki. 

Watco Flowpatch to wypełniacz do betonu w płynie. Jest niezwykle łatwy i szybki w użyciu - wystarczy dodać wodę, wymieszać i zalać dziurę w posadzce. Ruch pieszy jest możliwy już po 30-60 minutach, a ruch wózków widłowych po 2 godzinach przy aplikacji w temperaturze pokojowej. 

Naprawa posadzki betonowej

Przygotowanie

Przygotowanie powierzchni jest bardzo ważne, gdy czeka nas uzupełnianie ubytków w betonie. Solidne przygotowanie popękanych fragmentów starej posadzki jest kluczowym elementem naprawy. W tym celu należy wyczyścić uszkodzone miejsce, wykruszając młotkiem luźne fragmenty betonu, usuwając je oraz powstały pył.

Następnie, po dokładnym wyczyszczeniu powierzchni sztywną szczotką, powinno się usunąć wszelkie tłuste plamy i naloty, jeśli takie występują. Znakomicie nada się do tego Watco Concroff - wysokowydajny, emulgujący środek odtłuszczający na bazie wody do posadzek, który zastępuje tradycyjne produkty na bazie rozpuszczalników.

Wykonanie

Wykonanie naprawy będzie przebiegało w różny sposób, w zależności od wykorzystanych produktów. Dobór odpowiedniego najlepiej skonsultować z naszymi pracownikami, przygotowując odpowiedzi na powyżej podane pytania. Doradzimy także jak najlepiej przeprowadzić naprawę i jak się do niej przygotować.

Schnięcie

Planując czas na naprawy nie można zapominać o schnięciu materiałów. Zarówno między kolejnymi warstwami, jak i po zakończonej pracy. Warto poszukać produktów szybkoschnących takich jak Watco Concrex Carbon Fibre - gotowa zaprawa naprawcza już po 4 godzinach poradzi sobie z intensywnym ruchem pieszym i kołowym.

Zmiana, a nie naprawa

Nie tylko uszkodzenia są powodem do ingerowania w betonowe elementy. Są to często także sprawy estetyczne lub funkcyjne. Warto tu wspomnieć czym wyrównać beton na zewnątrz lub wewnątrz pomieszczenia. Najlepszym rozwiązaniem będą wylewki samopoziomujące.

Dodatkowo można zaopatrzyć się również w produkty do późniejszego wykończenia betonu jak powłoka epoksydowa do podłóg betonowych. Dostępnych jest wiele kolorów, także w wersji antypoślizgowej.

Uszkodzona, popękana czy stara posadzka dzięki produktom firmy Watco może być odświeżona lub naprawiona w bardzo prosty i szybki sposób. Podłoga w krótkim czasie, na nowo stanie się bardzo wytrzymała i gotowa nawet na intensywną eksploatację, a do wykonania napraw nie trzeba zatrudniać ekipy remontowej.

Nasze produkty

Watco Concroff

Watco Concroff

Środek do czyszczenia, który „wyciąga” smary i olej z surowego betonu oraz innych materiałów, a także maszyn.

363,22 zł (W tym VAT)

Watco Concrex Carbon Fibre

Watco Concrex Carbon Fibre

Solidna naprawa betonowych posadzek, pochylni i stopni

Od 658,42 zł (W tym VAT)

Watco Flowtop - Półpłynna

Watco Flowtop - Półpłynna

Samopoziomująca wylewka do odnawiania uszkodzonych lub nierównych powierzchni betonowych

Od 690,03 zł (W tym VAT)

Watco Flowpatch

Watco Flowpatch

Wypełniacz do betonu w płynie

Od 368,51 zł (W tym VAT)

Zapisz się